دولت ترامپ نباید توافق هسته‌ای ایران را پاره کند

به گزارش افکارنیوز،

«اوگن مایکل جونز» تحلیلگر سیاسی مستقر در ایالت ایندیانای آمریکا تاکید کرد: فکر می‌کنم، لغو توافق هسته‌ای به صورت یکجانبه از سوی دولت ترامپ به معنای شکست و از بین رفتن ناتو خواهد بود، آن هم در شرایطی که نااطمینانی زیادی به خاطر مخالفت رای دهندگان با جهانی سازی در آمریکا و بریتانیا وجود دارد.

 

اوگن مایکل جونز نویسنده آمریکایی و استاد سابق و منتقد رسانه‌ای و سردبیر فعلی نشریه “کالچر وارز” است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره برگزاری کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ۱۰ ژانویه در اتریش آن هم به درخواست ایران برای بررسی نقض این توافق از سوی آمریکا، و نتایج احتمالی این نشست، تاکید کرد: اقدامات کنگره آمریکا غیر قانونی بوده و از سوی سایر طرف‌های دخیل در برجام نادیده گرفته شده است. قانون تحریم‌های ایران کارایی لازم را نخواهد داشت، مگر آنکه سایر شرکا نیز برای عمل به آن به توافق برسند. از آنجا که سایر کشورهای دخیل در برجام با این قانون موافقت نخواهند کرد، این تحریم‌ها تنها شرکت‌های آمریکایی را مجازات خواهد کرد، اما باز هم در پشت این لایحه پیشنهادی، شاهد ریاکاری هستیم چرا که هیچ کسی در کنگره مانع از قرارداد ۱۶ میلیارد دلاری بوئینگ با ایران نشده است.

این تحلیلگر آمریکایی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی آمریکا که گفته است “دولت ترامپ نباید توافق هسته‌ای ایران را پاره کند و لغو این توافق به معنای ایجاد بحران خواهد بود”، و اینکه آیا این اظهارات به معنای نرم شدن مواضع قبلی مخالفان برجام در آمریکا است، تاکید کرد: فکر می‌کنم، لغو توافق هسته‌ای به صورت یکجانبه از سوی دولت ترامپ به معنای شکست و از بین رفتن ناتو خواهد بود، آن هم در شرایطی که نااطمینانی زیادی به خاطر مخالفت رای دهندگان با جهانی سازی در آمریکا و بریتانیا وجود دارد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره نامه ۳۷ دانشمند آمریکایی به ترامپ برای تبعیت از توافق هسته‌ای و اینکه آیا ترامپ به وعده خود برای پاره کردن برجام عمل خواهد کرد، اظهار داشت: این طور فکر نمی‌کنم. تهدید برای پاره کردن برجام مثل تهدید برای ساختن دیوار بین آمریکا و مکزیک است. اظهارات لفاظانه مثل این، به ندرت به واقعیت می‌پیوندد.

سئوال بزرگی که در شرایط کنونی بی پاسخ مانده است، این است که روابط ترامپ با اسرائیل و یهودی‌ها چگونه خواهد بود. همان طور که پت بوچانا ستون نویس رسانه‌ای گفته است “آیا آمریکا در اولویت است یا اسرائیل.”